Trening wykonany precyzyjnie

Ćwiczenia w domu są bardzo popularne. Doceniają je zwłaszcza osoby zapracowane, którym niespecjalnie zależy na traceniu czasu na dojazdy. W prywatnym zaciszu można ćwiczyć o dowolnej porze, na przykład podczas drzemki malucha. W sklepach z wyposażeniem sportowym dostanie się obecnie mnóstwo przyrządów, przydatnych podczas treningu w domu. Do najchętniej wybieranych należą stepper, orbitrek, mata czy drążek do podciągania. Każdy z nich powinien być wybierany świadomie, warto uwzględnić własne preferencje oraz cele. Jeżeli aktywność ma przynosić rezultaty i jednocześnie być bezpieczna, musi być opierać się na dokładnych ruchach.

(Nie) tylko trener personalny

Wiedza fachowca ma znaczenie szczególnie na początku treningu. Porady profesjonalisty otrzymują klienci siłowni, są one jednak dostępne także w sieci. Wystarczy zajrzeć do Internetu, by dowiedzieć się:

  • jak ćwiczyć, trenerzy przedstawiają tam dokładne wskazówki dotyczące wykonywania konkretnych zadań ruchowych,
  • jak często trenować, by uzyskać pożądane efekty,
  • jakich praktyk unikać.

Każdy z tych elementów jest ważny i nie należy go bagatelizować. Potem wystarczy kupić drążek do podciągania czy orbitrek i po prostu zacząć trenować. Pamiętając o dostosowaniu obciążenia do aktualnej kondycji.

Liczba powtórzeń, sposób chwytu


Jeżeli ktoś nie wierzy w znaczenie precyzji ruchu, być może uda się go przekonać na prostym przykładzie wspomnianego drążka do podciągania. Otóż w zależności od takich czynników, jak rodzaj chwytu, napięcie mięśni czy rozstaw dłoni zależą osiągane efekty. Każdy z tych elementów wpływa na zaangażowanie odmiennej partii mięśniowej. Wiedząc to, można pracować nad wybraną częścią ciała. A także wzmacniać różne mięśnie. W osiąganiu dobrych wyników kluczowa jest różnorodna aktywność fizyczna i angażowanie do pracy różnych partii mięśniowych. Warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami, a dopiero później tworzyć osobisty plan treningu. Niektórym zależy tylko na wzmocnieniu wytrzymałości, inni chcą delikatnie zarysować mięśnie lub dążą do wyraźnej muskulatury. Każdy z tych celów osiąga się nieco inaczej. Bez takiej wiedzy, błądzi się po omacku. Częstym zjawiskiem jest wówczas brak rezultatów lub nieproporcjonalna sylwetka. Ponadto przypadkowe ruchy bywają też niebezpieczne. Chcąc uniknąć kontuzji, należy dbać o rozgrzewkę oraz rozciąganie po treningu. Pozornie prosty w obsłudze drążek do podciągania wymaga świadomego podejścia. To jedyna, a z pewnością najlepsza, droga do sukcesu. Będą nim mocne mięśnie i lepsza kondycja. Bez kontuzji, za to z mnóstwem satysfakcji z poczynionych postępów.

People obraz autorstwa yanalya - www.freepik.com