Drążek do podciągania – prosty przyrząd o szerokim zastosowaniu

Każdy bywalec siłowni wie, jak wiele różnych przyrządów i maszyn można znaleźć w tym miejscu. Niektóre maszyny nieznacznie ułatwiają wykonywanie konkretnych ćwiczeń, natomiast inne izolują pojedyncze mięśnie, aby dostały jak największy impuls do wzrostu. Jednym z przyrządów, który jest przez wiele osób omijany jest drążek do podciągania.

Podciąganie- wcale nie takie łatwe ćwiczenie

Ćwiczenie, jakim jest podciąganie nie należy co prawda do najłatwiejszych, ale niesie ze sobą dużo korzyści treningowych i należy do ruchów złożonych, które mocno pobudzają mięśnie do wzrostu. Mimo początkowych niepowodzeń nie warto zrażać się do tego ćwiczenia, ponieważ istnieje wiele sposobów, żeby je sobie ułatwić w tej fazie nauki. Jednym z nich jest ustawienie pod drążek do podciągania stołka, lub specjalnej podstawki, która ułatwi nam przybranie pozycji z ugiętymi bicepsami i brodą na wysokości drążka. Z tej pozycji należy następnie wykonać serię powtórzeń negatywnych, które pomogą nam wyćwiczyć ruch i aktywować odpowiednie mięśnie. Innym sposobem jest użycie gumy do ćwiczeń, ale warto tutaj zwrócić uwagę, że występują one w różnych kolorach w zależności od oporu jaki wytwarzają. Zazwyczaj im grubsza guma tym bardziej ułatwia ćwiczenie. Dzięki zastosowaniu tego gadżetu będzie nam łatwiej się podciągnąć, a następnie wybić z pozycji wyjściowej. Podciąganie jest ćwiczeniem, które możemy wykonywać w różnych wariantach, w zależności jakie mięśnie chcemy najbardziej zaangażować do pracy. Jeśli chodzi o mięsień najszerszy pleców, to warto zastosować nachwyt z szerokim rozstawem rąk. Jeśli natomiast bardziej zależy nam na bicepsach, to powinniśmy skupić się na wąskim podciąganiu podchwytem. Najlepiej, jeśli będziemy łączyli na treningach różne warianty ćwiczenia, dzięki czemu mięśnie będą rozwijały się równomiernie.

Drążek dla domatorów


Warto wspomnieć o tym, że podporowy drążek do podciągania możemy bez problemu zamontować w większości futryn znajdujących się w naszych mieszkaniach (futryna powinna być odpowiednio szeroka), dzięki czemu możemy wykonywać ćwiczenia na drążku bez wychodzenia z domu. Będzie on stanowił świetne urozmaicenie do treningu domowego. Dzięki posiadaniu drążka w mieszkaniu możemy też wykonywać tak zwane oliwienie gwintów, które polega na częstym wykonywaniu serii danego ćwiczenia w ciągu dnia, ale w takiej ilości powtórzeń, która nas nie męczy. Dzięki temu uczymy nasze mięśnie konkretnych wzorców ruchowych. Dobrze wyćwiczone plecy z pewnością się przydadzą – czy to na wyjściu na ściankę wspinaczkową ze znajomymi, czy przy konieczności wspięcia się gdzieś podczas wypadu za miasto.

Woman obraz autorstwa freepik - www.freepik.com